STRANE
Od kada pišete i kako ste počeli pisati?
ADNAN ŽETICA
Počeo sam pisati oko devetnaeste godine, a objavljivati relativno kasno s dvadeset i šest godina. Potječem iz radničke porodice. Čitao sam onoliko koliko je trebalo, ni manje, ni više. Moje djetinjstvo nije ukazivalo da ću se baviti bilo kakvom vrstom umjetnosti. Ono što sam trebao čitati bila je obaveza i te knjige smo kupovali, a sve što me zainteresovalo, a nije bila obaveza, smatrano je luksuzom. Negdje oko punoljetstva dobio sam dijabetes. Bile su devedesete godine, malo se znalo o toj bolesti, susreo sam se s mnogo predrasuda. Morao sam promijeniti način života. Mnogo vremena sam provodio po bolnicama, bilo je to predinternetsko doba pa je prvo nastradala bolnička biblioteka. Književnost mi je u tim trenucima mnogo pomogla i još pomaže.
STRANE
Kako izgleda vaš proces pisanja?
ADNAN ŽETICA
Nemam ustaljeni ritual, ali najčešće razmišljam o pjesmi dok ne posložim kockice u glavi i onda je zapišem. Pjesme ne objavljujem brzo, ostavim ih na miru da malo puste paučinu pa onda ih s neke vremenske distance nastojim ocijeniti.
STRANE
Dajete li u vašem radu prednost formi ili sadržaju?
ADNAN ŽETICA
Sadržaju. Formu sam prilagodio sadržaju. Ono o čemu pišem bilo bi dosta teško napisati van forme slobodnog stiha.
STRANE
Da li autor bira temu ili tema autora?
ADNAN ŽETICA
Autor bira temu, barem, vjerujem da bi tako trebalo biti. Autori bi trebali birati teme koje se njih tiču, koje su bliske njihovom iskustvu i senzibilitetu.
STRANE
Kako gledate na odnos proze i poezije, i da li jednu od te dvije forme smatrate zahtjevnijom?
ADNAN ŽETICA
Pisanje proze za mene je zahtjevnije jer zahtjeva veću disciplinu. Stih nastaje u momentu, trenutku. Može nastati bilo gdje, na ulici, u automobilu, dok je pisanje proze pomalo rudarski posao. Pisati pet- šest sati dnevno poput Murakamija ili pisati roman desetak ili više godina u današnjem vremenu mi je nepojmljivo. Ne vidim kako bih mogao naći vremena za takav poduhvat.
STRANE
Koliko je za vas generalno važna poezija i kako vidite poziciju poezije u savremenom društvu?
ADNAN ŽETICA
Odgovorom na prvo postavljeno pitanje dao sam odgovor i na pitanje koliko je meni važna poezija. A poezija i savremeno društvo, mislim da se nešto značajno nije promijenilo. Koliko je poezija u prošlosti bila važna nisam siguran, ali siguran sam da je pjesnicima bilo bolje. Možda je najbolja poredba s radijom u medijskom prostoru. Novinari ističu da je to osnova novinarstva, prva ljubav, ali svi bježe od te ljubavi jer se od nje ne može živjeti.
STRANE
Koliko je za autora važna književna tradicija kojoj pripada?
ADNAN ŽETICA
Tradicija je važna, bilo da je epigonski slijedite ili da je negirate, na neki način uvijek se referiramo na tradiciju.
STRANE
Mislite li na vaše čitaoce dok pišete?
ADNAN ŽETICA
Ne.
STRANE
Kako stoje stvari sa književnim prevođenjem u regiji?
ADNAN ŽETICA
Mislim da ima svega, veoma kvalitetnih i loših prijevoda. Čitao sam Mahmuda Derviša u više prijevoda. Prosto je nevjerovatno koliko dobar prevodilac može dati, odnosno loš prevodilac oduzeti poeziji. Vazda se svede na pitanje novca, koliko su izdavačke kuće spremne uložiti u određeni prijevod.
STRANE
Kako gledate na žensko pismo, žensku književnost u regiji?
ADNAN ŽETICA
U ekspanziji je. Mogu reći da mi se najviše sviđa ono što sam pročitao od makedonskih spisateljica. Valjda sam najmanje bio upoznat s savremenom makedonskom književnošću pa kad sam zagrebao po površini pozitivno sam se iznenadio.
STRANE
Šta je, ili šta bi trebala biti, angažovana književnost?
ADNAN ŽETICA
Ako je to književnost koja prije svega ima zadatak društvenu angažovanost i aktivizam onda to nije po mom ukusu, a isto tako bio sam svjedokom da se pjesnik zgraža nad pojmom angažovane književnosti. Reče isti da je stvorio vlastiti poetski svijet koji nema dodira sa stvarnošću, to mi je jednako strano i loše kao i prva varijanta.
STRANE
Vjerujete li u nadahnuće?
ADNAN ŽETICA
Vjerujem u talent a nadahnuće dolazi sa radom. Ja nisam čitao dobrog pisca koji nije i pasionirani čitalac.
STRANE
Ko su vam uzori?
ADNAN ŽETICA
Volim poeziju Petra Gudelja, Mahmuda Derviša, Vaska Pope ali teško da ih mogu nazvati uzorima. Volim magijski realizam, bez izuzetka.
STRANE
Šta trenutno čitate?
ADNAN ŽETICA
Od onoga što ne moram čitati istaknuo bih da se na šemliji pored uzglavlja nalaze romani O junacima i grobovima Ernesta Sabata i Limeni doboš od Gintera Grasa.