STRANE
Od kada pišete i kako ste počeli pisati?
SEJRANOVIĆ
Tamo negdje od 14 godina. A za ozbiljno, negdje u 18. godini sam počeo pisati pjesme i kratke priče. Prvu knjigu objavio sam u tridesetoj.
STRANE
Kako izgleda vaš proces pisanja?
SEJRANOVIĆ
Najprije vas neke teme opsjedaju godinama. Zatim ih počnete zapisivati, ideja dobiva oblik. A kad krene pisanje, dizanje rano ujutro, kafa, i pisanje dok ide, obično do 13 – 14 popodne, 3 – 7 stranica dnevno. Kad ide-ide, kad ne ide idem prošetat. Ne sjedim i buljim u ekran dulje od trideset sekundi. Tada se dižem i idem zapalit cigaretu ili prošetat.
STRANE
Dajete li u vašem radu prednost formi ili sadržaju?
SEJRANOVIĆ
Forma je sadržaj, kaže Školovski, ruski teoretičar. Ako želite pisati o haotičnom životu, forma treba biti haotična. Dakle zavisi šta pišeš.
STRANE
Da li autor bira temu ili tema autora?
SEJRANOVIĆ
Ovo drugo, tema bira autora. Ne možeš pisati dobro o stvarima koje te ne opsjedaju, koje ne poznaješ.
STRANE
Kako gledate na odnos proze i poezije, i da li jednu od te dvije forme smatrate zahtjevnijom?
SEJRANOVIĆ
Pa poezija je neposredna, to su osjećaji i lirske slike. Kratke priče su jako zahtjevne. A roman objedinjuje sve to, i poeziju i kratku prozu i dramu. Roman mora biti sveobuhvatan i višeslojan, sadržavati različite stilove, više tehnika, epizoda. Više čitam prozu.
STRANE
Koliko je za vas generalno važna poezija i kako vidite poziciju poezije u savremenom društvu?
SEJRANOVIĆ
Na žalost, poezija se čita sve manje. No, ja sam poeziju pronalazio i u rock muzici, hip-hopu, elektronici… itd…
STRANE
Koliko je za autora važna književna tradicija kojoj pripada?
SEJRANOVIĆ
Ovisi što pod tim mislite. Tradicija u formalnom ili stilskom smislu, ili nekom nacionalnom. Mislim da formalno pripadam toj nekoj „kvazi-autobiografskoj“ prozi, pisanoj u prvom licu jednine, tipa Dostojevski, Twain, Hamsun, Miller, Bukowski, Hamingway… Stilski sam dosta preuzeo od usmenog pripovijedanja koje je uobičajeno za naše krajeve, posebice područje BiH. Tu se naslanjam na Andrića koji je činio slično.
STRANE
Mislite li na vaše čitaoce dok pišete?
SEJRANOVIĆ
Pa, iskreno rijetko. Živim u knjizi junacima, poslije je teško izaći iz toga. Ali svaka knjiga pola pripada čitatelju. Kao što treba dobar pisac za dobru knjigu, potreban je i dobar čitatelj. Drugim riječima džaba ti remek djelo, ako ga niko ne konta.
STRANE
Kako stoje stvari sa književnim prevođenjem u regiji?
SEJRANOVIĆ
Nisam siguran na što mislite, da li treba prevoditi s bosanskog na hrvatski ili s hrvatskog na srpski? Nipošto. Meni je to jedan jezik, koji ima nekoliko standarda i naziva, ali lingvistički gledano to je jedan jezik. Možda će biti drugačije u budućnosti, ali ja sam stara „jugo“ škola kad se tiče jezika. Moji tekstovi i knjige izlaze i Hrvatskoj i u Srbiji i u BiH, i samo su korice različite, sve ostalo, do zareza je isto. Preveli su moje knjige na makedonski i slovenski, volio bih i na albanski pa da mogu reći da sam pokrio cijelu bivšu Jugu.
STRANE
Kako gledate na žensko pismo, žensku književnost u regiji?
SEJRANOVIĆ
Ne dijelim književnost po spolu, ali isto tako tačno je da čitam više muških autora nego ženskih. Zašto? Dobro pitanje. Ima mnogo ženskih autora koji su jako dobri: Dubravka Ugrešić, Daša Drndić, Maja Hrgović, Mirjana Dugandžija, Julijana Matanović, Tea Tulić…
STRANE
Šta je, ili šta bi trebala biti, angažovana književnost?
SEJRANOVIĆ
Sve je angažovana književnost. Ovisi o čitatelju kako će to shvatiti. Neki mogu reći da pišem eskapistički, ali zar bijeg u neki drugi svijet, u mom slučaju svijet rijeke, prirode isto nije stvaran. Može poslužiti kao primjer da se može živjeti drugačije. U suradnji s prirodom.
STRANE
Vjerujete li u nadahnuće?
SEJRANOVIĆ
Naravno, bez nadahnuća nema ništa, ono je začeće. Ali bez rada nema isto nema ništa, rad je odrastanje. Treba vam i jedno i drugo.
STRANE
Ko su vam uzori?
SEJRANOVIĆ
Mnogi su utjecali na mene, mnogo sam čitao i čitam. To je jedna od stvari u kojima stvarno uživam. Ali evo Kamov, Andrić, Kiš, Krleža od naših; Hamsun, Henry Miller, Hamingway, Bukowski od stranih. Ali tu bih sada mogao navesti još bar pedesetak imena. Sve utječe na čovjeka.
STRANE
Šta trenutno čitate?
SEJRANOVIĆ
Uvijek čitam nekoliko knjiga, neke dovršim, neke ne. Trenutno čitam roman Sloboda Jonathana Franzena i knjigu Utopija Tomasa Mora (Thomas Morus).