Nakon prvijenca …And The World Will Sleep, jednog od ponajboljih debija na bh. metal sceni koja već godinama životari bez pulsa i gleda na pepeo ugašenih, nekad obećavajućih bendova, Brainswitch se vraća sa konceptualnim albumom Sun Worship Kingdom. U vremenskom odsječku od skoro pet godina, Brainswitch je marljivo radio na albumu kao da ga nikad neće zvanično izdati. Bojao sam se da će album ostati word-of-mouth dokumentom koji će se puštati samo za uži krug prijatelja kad članovi benda konačno ostave instrumente i penzionisani krenu osluškivati daleke odjeke sopstvene mladosti.
Sun Worship Kingdom je priča o utopijskoj zemlji i generaciji koju je devedesetih godina pokosila nerazumljiva tragedija, da bi im poslije, na prelasku iz prividnog osjećaja slobode u blato kapitalizma još više pojačala dojam distopije u utopiji, zemlji koja jedva da se stigla pridignuti u poraću; vremenu kada su članovi krenuli formirati svoje prve bendove i aktivno nastupati po DIY festivalima. Danas se na te godine promatra sa sanjivom emocijom koja je pored kontrolisanog bijesa osnovno gorivo novog Brainswitchovog albuma.
Za razliku od svog prethodnika koji je počivao na tišini i naglim izronima buke, Sun Worship Kingdom je mnogo direktniji i udarački nastrojeniji album. Putovanje počinje uvodnom From The Sleep i jezivim glasovima djece koju smjenjuju dvije masne bass linije i marširaju do sola koji posjeduje senzibilnost Toola i unutrašnju snagu ISIS-a. Način na koji su gitare odsvirane da služe pjesmu bez trunke ega na solažama jedna je od glavnih karakteristika i vrlina ovog albuma. Opet su tu snažni utjecaji Deftonesa, posebice na pjesmi Etheral koja bojom podsjeća na Sextape s njihovog povratničkog Diamond Eyes. Bubnjevi na mnogim pjesmama svojom kompleksnošću; nevjerovatnom brzinom s puno brutalnosti, ali i izravnim ritmovima, nalikuju borilačkoj vještini sviranja Mastodonovog Branna Dailora.
Ono što najviše opet uspijeva Brainswitchu je stvaranje atmosferične niti koja se proteže kroz cijeli album i čini ga osjetilno bogatim iskustvom; od jeze, spokoja, do sveopšte uznemirenosti. Suptilnost pripovijedanja zvučnim slikama izražena je u doom/stoner bravuri Deadrose Ritual i Breath The Light na kojem gostuje vokal Marije Korunić Miljko. Klimaksi navedenih kompozicija dolaze poput velikih nagrada nakon slušanja ezoteričnih pripovijesti o podređenosti elementu svjetlosti od koje zavisi život među grebenima suncem skrojenog kraljevstva. Iako su tekstovi albuma donekle u drugom planu, oni drže koncept na okupu. Vokal Adama Krešića varira između mumblecorea i ozbiljnog baritona spremnog da bezumnom vriskom spali glasnice na zahtijevnim rasponima.
Preslušavajući album stiče se jasan dojam da su članovi posvećeni slušatelji, tačnije da pored uzora i postulata na koje se naslanjaju, jako dobro poznaju trenutno stanje na svjetskoj metal sceni. Otuda i saradnja sa Mike Armineom iz američke Rosette za koju su prije nekoliko godina i otvorili kao predgrupa u Sarajevu. Radi se o aktuelnom zvuku, ali ne i dodvoravanju. Dosljednost sopstvenim idejama je ono što čini ovaj album samouvjerenim iskorakom na regionalni teren.
Portret regije kao rajskog pakla, ako se tako može reći, zaključuju industrijalna How To Create Universe i njen pandan How To Destroy Universe. Ep o jednom podneblju gdje trenutno niko ne želi ostati, ali ni otići iz njega, trebao je doći od strane generacije koja je posvjedočila rađanju i stvaranju nekada glasne i mnogobrojne metal scene. Prvim albumom Brainswitch je zaokružio pjesme koje su dugo svirali, ali s drugom pločom imaju puno više da potvrde. Sun Worship Kindgom vješto je odsviran album koji oslikava ogromno iskustvo i sviračko umijeće petorice muzičara čiji je zajednički bog Sunce. S obzirom da je Brainswitch izdao album za hrvatski Geenger Records, nadam se da će konačno dobiti pažnju koja bi mu već odavno trebala pripadati.
više na: https://www.facebook.com/brainswitchband/