STRANE
Možete li nam reći nešto o načinu na koji ste otkrivali svoj talenat?
HANA POPAJA
Najnježnije godine svog djetinjstva provela sam u Ljubljani i još u predškolskom dobu oslikavala zidove i prozore svog tamošnjeg vrtića. Pamtim to silno ushićenje. Želja je rasla i zadobijala nešto drugačiji oblik sa prvim ljubavima, izdajama, iluzijama, zanosima. Kako se život odvijao tako je i moja želja da ga pomirim sa svojim čuvstvom rasla. Mnogi (i to još jako dobri) umjetnici znaju odvojiti sebe od svog djela. Ja sam u tome izuzetno, do krajnosti, nevješta i taj će mi fenomen dovijeka ostati nejasan. Svaki moj korak je autobiografski, talenat nikada nisam otkrivala. Otkrila sam tek goruću želju za istinom. Vlastitu sam istinu neposrednije iznosila jedino u tišini.
STRANE
Dajete li u svom radu prednost formi ili sadržaju?
HANA POPAJA
Ne znam jesam li ispravno razumjela ovo pitanje. Moja priroda istinski prezire formu. Sve što činim ima svrhu bijega od forme. Međutim, radi se o paradoksu – forma je neizbježna, pa je tako i bijeg od forme, forma. Uvijek negdje odnekud dospijevamo. I naše misli su forma, čim ih ima da ih obujmimo. Sadržaj, odnosno metafizički kvaliteti, u umjetnosti nam se javljaju kroz fizičko, kroz formu. Iako oni sami nisu forma. Dakle, na ovom se svijetu naličje spoznaje kroz lice. Tako je i u mom stvaralaštvu.
STRANE
Picasso ili Klee i vaši uzori?
HANA POPAJA
I Picasso i Klee su izuzetni umjetnici. Ako moram izdvajati, fascinira me slikarstvo Edvarda Muncha i Marca Chagalla. Oni su za mene zauvijek neprevaziđeni.
STRANE
Konceptualna umjetnost?
HANA POPAJA
Velika sam pobornica larpurlartizma i umjetnosti radi umjetnosti. Teško mi pada glorifikacija ideja i poruka. Za mene su likovni elementi najrazboritiji govornici i ne volim ih podređivati. Osjetljiva sam na to, čak mogu reci i da me to boli. Za mene je boja, naprosto, nositelj svega, i ne usuđujem se to joj uskratiti. Ipak, ne želim biti isključiva, nalazim među konceptualnim umjetnicima izvanrednih likovnjaka, iako ih je malo i nisu mi do kraja jasni.
STRANE
Koliko je za vaš rad bitna književnost?
HANA POPAJA
Izuzetno. Skoro neraskidivo. Istinski volim književnost, ta je ljubav pustila svoje korjenje duboko u meni još od ranog djetinjstva i njen dah obitava u svemu što jesam. Jezik je čudo, a književnost ga slavi. Literatura u kojoj uvijek iznova nalazim inspiraciju su ruski klasici, egzistencijalizam, romani i eseji Dževada Karahasana…
STRANE
Najvažniji likovni umjetnik 20.stoljeća?
HANA POPAJA
Za mene su to svi ekspresionisti.
STRANE
Vizualna kultura danas i budućnost likovne umjetnosti?
HANA POPAJA
Obzirom na sveopću dehumanizaciju i bezdušje, ne usuđujem se ni misliti o tome. Općenito, stremljenja današnjice mi se ne dopadaju.
STRANE
Na čemu trenutno radite?
HANA POPAJA
Na sjećanju i njegovim bojama.
STRANE
Kako nastaju vaša djela?
HANA POPAJA
Čini mi se onako kako se i ljubav rađa. Po sebi.
STRANE
Pratite li likovnu umjetnost u regiji?
HANA POPAJA
Naravno. Izuzetno cijenim slikare i grafičare prethodnih generacija, kao što su Mirsad Mustajbašić, Mirsad Konstantinović, Halil Tikveša, Alma Gavrić…
STRANE
Kako u djelu uhvatiti vrijeme u kojem djelo nastaje?
HANA POPAJA
Po mom uvjerenju, vrijeme počinje sa čovjekom i sa čovjekom prestaje. Vrijeme pripada čovjeku koliko i sam čovjek pripada vremenu. Ne osjećam potrebu za hvatanjem. Kad bismo govorili o psihološkom vremenu, onda samo i jedino, istinom.