STRANE
Možete li nam reći nešto o načinu na koji ste otkrili svoj talenat?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Pa primijećen je možda nekad u pubertetu pod opsadom Sarajeva, kad sam počela sa intenzivnim čitanjem, što klasične literature što stripova koje sam opsesivno skupljala, piskaranjem i crtanjem …
STRANE
Dajete li u vašem radu prednost formi ili sadržaju?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Kako kad, prepliće se to, ponekad se divim umjetnicima čiste forme, djeluju mi intelektualnije i pametnije, ali opet i to samo nekad.
STRANE
Picasso i(li) Klee i vaši uzori?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Uzori postoje u različitim poljima svih umjetnosti; divim se ljudima koji pomjeraju granice, ulaze u dubine, visine i širine postojanja, promišljanja i osjećanja svijeta i sebe, i muče se i raduju i pate, i imaju strast prema životu a i iscrpljuju se, padaju i dižu, u svoj ovoj uzaludnosti postojanja. Bez obzira na medij i senzibilitet koji mi i nije blizak, osjećam veliko poštovanje i divljenje prema njima. U ovo ulaze i pomenuta dvojica.
STRANE
Konceptualna umjetnost?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Umjetnost ideja i promišljanja iskazana na drugačije načine, zašto ne, sve dok je produkt muke i iskrenosti, dubokog procesa promišljanja ili istraživanja na određenu temu itd..
Ja sam sklonija likovnosti ali i to ima svoje mjesto… široko je polje ljudskog izražavanja.
Dešava se sve i svašta, koliko umjetničkih djela toliko analiza ili definicija… otvaraju se mogućnosti za razna foliranja i efekte bez uzroka, jeftine laži, ali to se prepozna… opet kao i u svakoj drugoj umjetnosti sve ima svoju publiku i tržište…
Umjetničko djelo je prenosilac poruke, energije umjetnika i traži recipijenta da doživi katarzu. Jedino je bitno bez obzira na medij ili način da umjetničko djelo bude proizvod duha, misli i srca. Umjetnost nije tu da zabavi, ne mora se ni svidjeti, nije tu da bude od neke konkretne koristi ili uljepšava prostor, ne može biti samo goli efekt, šok, devijantnost, bijes, zabava ili kič. Svaka umjetnost započinje promatranjem. Najbolja možda i kod nje završava. Iz takve perspektive napokon “prostor umjetnosti” za čovjeka je nešto bezgranično, ali i nešto o čemu zapravo nema iskaza. Umjetnost je prenosnik neke poruke, neke istine duha, ove realnosti. Što bi rekao Irving Stone -„Jedini umjetnici koji treba da žive na ovom svijetu su ljudi koje ni Bog ni Vrag ne mogu ubiti dok ne kažu sve sto su naumili.”
STRANE
Koliko je za vaš rad bitna književnost? Koji su vam oomiljeni pisci?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Mnogo. Ogromno divljenje i naklon mnogima… Paul Celan, Cioran, Kiš, Bulgakov, Dostojevski, Mann, Kundera, Kafka, Karahasan mi prvi padaju na um, ali ne bih dalje jer ću nepravedno izostaviti neke.
Trenutno čitam Kurta Vonegata jer mi nekako „sjeda“…
STRANE
Najvažniji likovni umjetnik 20-tog stoljeća?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Anish Kapoor, u slikarstvu Anselm Kiefer.
STRANE
Vizualna kultura danas i budućnost likovne umjetnosti?
LEJLA ĆEHAJIĆ
To je pitanje duha, vremena i onoga sto nam se dešava…kada stvaramo umjetničko djelo onda ono ne može proći bez pečata onoga što prolazimo i osjećamo u stvarnosti. Bezočni kapitalizam pravi praznine i bezizlazno stanje neizdrživo za duh čovjeka.
STRANE
Na čemu trenutno radite?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Bilo je par izložbi u zadnjih pola godine, radila sam na nekim asamblažima, brodovima, sve je otvorena tema kojoj ću se možda vraćati. Sada je faza čistke i sortiranja, treba vremena da se akumulira i artikuliše misao i osjećaj, ono nešto iznutra, da bi počelo nešto novo stidljivo izlaziti… vidjećemo.
STRANE
Kako nastaju vaša djela?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Kako kad… nekad se dugo mučim i radim bilo šta držeći se one poslovice – inspiracija će doći, ali samo dok radiš… treba puno rada, discipline… onda dođe lakoća i radost, ali dugo se kopalo da ona tek tako kao ptičica lako izleti.
STRANE
Pratite li likovnu umjetnost u regiji?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Ovaj put ću ipak izostaviti odgovor, ali ima dosta umjetnika koje cijenimi čiji rad zaslužuje pažnju.
STRANE
Kako u djelu „uhvatiti“ vrijeme u kojem djelo nastaje?
LEJLA ĆEHAJIĆ
Samo radiš, imaš svoju potrebu u stomaku, nužnost, sebe, i pokušavaš biti što iskreniji. Boriti se s egom. I sve sto izađe iz te borbe si ti i tvoje vrijeme.
fotografija umjetnice: Haris Čalkić