Priča i ako nije istinita treba o istini govoriti ono što ne može istina sama.
Miljenko Jergović, Levijeva tkaonica svile
Iako to nije bilo naglas
Nisam ponijela maramice. Znam da ih vi imate, ali ne želim ni vaše. Bude li ovdje suza, šteta ih je brisati – ako me razumijete.
Samo me nemojte prekidati. Nemojte me ništa pitati, ništa komentirati. Treba mi monolog za ono što me dovelo k vama. Sama ću svoj život rasporediti u odlomke koje zovete seansama. Došla sam zato što mi treba uho. Uho za život, ako mi to možete biti. Jer ovdje se radi o životu. O životu i o preživljavanju.
Imala sam sedam godina kad sam prvi put ozbiljno pomislila na život. Sjećam se da je bilo baš tada jer se misao javila dok me tata učio voziti bicikl koji sam dobila na kraju prvog razreda osnovne škole. Sigurno sam već ranije puno puta čula imenicu život, ali tad se prvi put samostalno pojavila u mojim mislima. Tad sam je prvi put sama upotrijebila, iako to nije bilo naglas.
Život možda neće biti jednostavan kako se činilo – to je bila misao koja se zavrtjela s pedalama. Neočekivana misao za sedmogodišnju djevojčicu, koje se baš zbog toga i sjećam.
Ne pričam vam o tom biciklu slučajno. To mi je zbilja važno. Ne znam jesu li i neke druge važne stvari na ovom svijetu započele na biciklu, ali ova sigurno jest. Mislim na stvari pojedincima važne, ne na one važne za čovječanstvo. Na stvari od kojih nitko nema neke velike koristi, ali su nekome, ipak, presudne za sve.
Uglavnom… trebala sam se usredotočiti na održavanje ravnoteže i na kontrolu nad okretanjem pedala, a umjesto kotača meni se u glavi vrtjela ta jedna imenica, jedna riječ za koju sam iznenada shvatila da obuhvaća sve što ću ikad doživjeti. Bila sam strahovito uzbuđena zbog spoznaje da jedna jedina riječ može pokriti toliko sadržaja. Umjesto kotača, meni se u glavi okretao život, taj drugi golemi kotač koji se zakotrljao, i otkriće da riječi mogu biti zastrašujuće moćne ako na njih obratim pažnju i dam im priliku da se iskažu.
Tata je jednom rukom pridržavao upravljač, drugom sic, i trudio se održati me na biciklu uspravnom. To je bilo teško jer ja bih pedale zavrtjela jednom, a onda kao da bih se predomislila oko toga trebam li uopće naučiti voziti bicikl. Hoće li život biti kompliciran ako ne naučim? Umjesto o uspostavljanju ravnoteže, razmišljala sam o riječi život, uvećavajući u mislima njezin iznenadni značaj. Tata se ljutio i nije shvaćao kako ne mogu usvojiti najobičniji princip vrtnje kotača, a dotad ni u čemu nisam zakazala.
Onda je, iznerviran, pustio i mene i bicikl gurnuvši nas blago prema naprijed ne bi li me opasnost natjerala da održim ravnotežu. Računao je da ću možda provoziti onako kako proplivaju neplivači koji nenadano završe u moru. Kad sam osjetila da sam sama sa sobom i s biciklom, a na neki način i sa životom, ozbiljnije sam zavrtjela pedale, ali zaboravila sam upravljač držati u ravnini pa sam naglo zaokrenula prema rubu obale i gotovo završila u moru. Tata me u zadnji čas uhvatio. Kad neplivač završi u moru, vjerojatno će proplivati – ali od plivača na biciklu u moru zbilja nema nikakve koristi.
Tata je privremeno odustao i odveo me kući. Putem mi je ljutito objašnjavao sve ono što nisam shvatila o održavanju ravnoteže, računajući da mi još malo teorije neće škoditi za buduću praksu. Toga dana sam prvi put čula riječ ravnoteža, pa sam se uhvatila za nju da se ne rasplačem od žalosti što sam razočarala tatu. Mrzila sam je u sebi, tu riječ, jer to je bilo ono u čemu sam zakazala. Ravnoteža. Rastavljala sam je na slogove onako kako nas je učiteljica naučila, kao da ću je kazniti ako je tako rascjepkam. Zbunjivalo me ono v za koje nisam bila sigurna pripada li prvom ili drugom slogu, a to je bio samo još jedan razlog više da se ljutim na riječ koja me čini tako bespomoćnom – i na biciklu i općenito.
Čim smo došli kući, pobjegla sam u svoju sobu. To sam radila uvijek kad sam bila na rubu suza. Rub suza obično je bio najdalje dokle bih uspjela doći, ali toga su dana iza zatvorenih vrata suze doista krenule. Ustvari, rasplakala sam se tek u krevetu, kao stvorenom za tješenje. Bočne strane bile su mu povišene jer ga je tata izradio kad sam bila puno manja, dok se još bojao da ću u snu završiti na podu. Bio je pomalo nalik na brod, taj moj krevet, pa sam u njega dovlačila štošta, kao da se pripremam za plovidbu. Između madraca i uzglavlja, pod jastukom, bilo je dovoljno prostora za moju skrivenu prtljagu zbog koje sam sama mijenjala posteljinu. Iz djedove škrinje uzela sam jednu staru pomorsku kartu, dalekozor i nožić na sklapanje. Imala sam i uže, bilježnicu za brodski dnevnik, nešto ušteđevine u kovanicama, mali kompas sa zaglavljenom kazaljkom i nekoliko knjiga posuđenih s police u dnevnom boravku. Tek sam bila naučila čitati, ali trebalo se opskrbiti jer je bilo pitanje dana kad ću sve te silne retke svladavati kao od šale.
U moju gusarsku prtljagu toga se dana uselio i rječnik.
Njega nisam morala skrivati. Kad me mama našla uplakanu, zamolila sam je da mi ga donese. Htjela me je utješiti pa nije od toga pravila pitanje. Ostavila me nasamo s tom debelom knjižurinom, zadovoljna što sam zbog nje prestala plakati. Čim je izašla, potražila sam ravnotežu.
Zbunilo me koliko značenja može imati riječ na koju sam toliko ljuta. Bila je previše zanimljiva da joj ne oprostim. Naučila sam, na primjer, da ispasti iz ravnoteže ne znači pasti s bicikla, nego prestati vladati sobom. Da ravnoteža ne znači samo to da uspiješ ne pasti, nego i usklađenost – i još svašta drugo što tada nisam razumjela. Uglavnom, otkrila sam da je ravnoteža nešto čemu bi trebalo težiti, ne samo na biciklu nego općenito u svemu.
Uzela sam brodski dnevnik, koji je dotad bio prazan, i na prvoj stranici zapisala riječ ravnoteža. Zapisat ću u tu bilježnicu kasnije još puno riječi, ali od ravnoteže je sve krenulo. Ustvari od života. Ili od bicikla, na kojem sam iznenada shvatila da su riječi puno više od nedužnog alata za sporazumijevanje.
Više nisam bila tužna zbog bicikla jer mi se činilo da je sve dobilo smisao. Možda je istina da se nisam mrdnula iz svog kreveta nalik na brod, ali na neko sam putovanje ipak krenula. U tim uvjetima život se, mislila sam, slobodno može malo zakomplicirati. Ne bude li dovoljno događaja koje očekujem, računala sam na to da uvijek mogu i izmisliti neke. Brodski dnevnici podnose svakakve izmišljotine, pogotovo ako je kapetan na brodu sam samcat.
To ne znači da ću izmišljotine pričati vama. Ne bi imalo smisla, iako je čudno pravu istinu govoriti osobi koju ne poznajete. Nisam mislila da do toga može doći, i moram priznati da me ljuti činjenica da ste vi stekli pravo na moju priču samo zbog onoga što piše na pločici na vašim vratima. Ali, eto, vi imate uho s potpisom – rekla bi danas ona djevojčica s bicikla koja sada ovdje pred vama sjedi da bi vam ispričala kako se onaj kotač kasnije zavrtio i što je poslije bilo s ravnotežom o kojoj sam toga dana saznala samo ono što je moguće saznati iz rječnika.
Čim sjedne na kauč
Prim. dr. sc. Laura Herman, specijalist psihijatar – to piše na njezinim vratima. Iako je pločica tamo već pet godina, ona još uvijek nije u nju do kraja povjerovala. Kad ulazi u ordinaciju, uvijek se osjeća kao da laže. Kao da će već danas, ili sutra, ili u najboljem slučaju za tjedan ili dva, profesionalna maska koju navlači kad treba izgledati kao da zna zakrpati i popraviti nečiji život, spasti i razotkriti sav njezin jad i kukavičluk.
Najradije bi opozvala način na koji je doživljavaju. Stala bi na pozornicu s koje slika ide u domove svih koji je poznaju i onih koje će tek sresti, uzela mikrofon koji će njezin glas nepovratno pronijeti do svih koji joj greškom vjeruju ili bi joj mogli povjerovati, i povikala: „Ljudi, ja sam lažljivica i ne mogu vas naučiti ničemu. Ne mogu vam pomoći. Svaka osoba koja mi plaća da joj pomognem ima veću kontrolu nad svojim životom od mene.“
Nakon što je nova pacijentica otišla, još je neko vrijeme ostala sjediti. Nije ju za fotelju prikovalo ništa novo, tek uobičajeno odustajanje od napora da svom danu pronađe smisao. I ta joj je pacijentica pomogla u nesudjelovanju. Nije od nje očekivala ništa osim da je sluša, a u slušanju je lako zabušavati. Nije joj čak htjela reći ni kako se zove. Zatražila je termin za bezimenu sebe kad je nazvala, pa je Laura u svoj tjedni planer umjesto imena upisala upitnik. Jedno ime manje za pamćenje, jedna priča manje za sudjelovanje – među svima koje su joj višak. I jedan upitnik više u zbirci upitnika koji ostaju bez odgovora.
Evo, sad se, recimo, pita kako je uopće zalutala u taj prostor koji je, službeno, ordinacija njezine privatne prakse. Bijeli zidovi, kauč, police, bijela fotelja, stol i zavjese – sva ta stilizirana nedužnost u kojoj se osjeća kao uljez samo je još više pridonosila osjećaju nepripadanja.
Otvorila je prozor ne bi li buka s ulice i prljavi nered vanjskoga svijeta bar malo neutralizirali gotovo svetu atmosferu čistoće. Klaudija će doći za desetak minuta. U tih desetak minuta mora se sabrati, naći način da sebe stavi na stranu, da vlastita žaljenja odgodi na sat vremena kako bi mogla slušati Klaudiju, ili barem izgledati kao da je sluša.
Svaki dan iznova ulaže silan napor da se uvjeri kako ima smisla sudjelovati u onome što je čeka. Opominje se na sve što je vrijedno truda, ali tjeskobu na uspijeva preduhitriti. Sad se još pojavio i nemir koji je nasilno izvlači iz apatije. Iznenadna prilika za život u neživotu, koju bi najradije prespavala.
Vrijeme je za prvih dnevnih 0,25 mg Xanaxa. Drugu tabletu popit će poslijepodne, prije povratka kući, a treću prije spavanja.
Gutljaji vode potjerali su Xanax niz grlo, i sad se samo trebalo nadati da će početi djelovati brzo, da će se zastrašujuća kemija koja može privremeno sanirati nered u glavi aktivirati prije Klaudijina dolaska i osposobiti je za seansu.
Zna ona da će mehanički odraditi i tu seansu i ostatak jutra, i da je tek poslije očekuje ono najteže. Najteže u njezinu slučaju znači vratiti se kući i opet se ponašati kao da je zadovoljna, kao da je svoju biografiju sama naručila iz kataloga. Čini joj se da nema ništa teže nego igrati glavnu ulogu u vlastitom životu. Svaki dan radi s ljudima koji imaju pravo na tjeskobu, a ona svoju prešućuje. Njezina se, u usporedbi s njihovima, čini neumjesnom.
Klaudija najčešće počne plakati čim sjedne na kauč. „Kao da mi se otvori ventil za suze kad dođem k vama“, uvijek ponovi. „A kod kuće ne mogu plakati koliko god pokušavala.“
Gotovo joj je zavidjela na njezinoj konkretnoj, opravdanoj tuzi. Tuzi koju joj nitko nema pravo osporiti.
Klaudija ima dvadeset i osam godina. Viktor je imao trideset. Bili su zajedno osam godina. Zadnje dvije bili su u braku. Zajednička budućnost na koju su računali nestala je u jednoj sekundi – u onoj kad ga je na neoznačenom dijelu ceste koju je neoprezno pretrčavao pokupio vozač koji je smrskao i svoj auto i Viktora i budućnost.
„Cijelo se vrijeme pitam što mu je prolazilo kroz glavu tada“, rekla joj je kad je prvi put došla. „Je li znao da umire, je li se osjećao krivim što me napušta, što je zbog vražje nepažnje pokvario sve što smo isplanirali? Je li mislio kako je glupo poginuti tako, kao pješak, nakon što je stotine tisuća kilometara prevalio za volanom?“
„Na neka pitanja nikad ne dobijemo odgovore“, rekla joj je tada, i sram ju je priznati da je mislila na vlastita neodgovorena pitanja, na vlastitu neopravdanu tugu koja je izjeda gotovo jednako moćno kao da je u pitanju neka smrt – jer to možda i jest smrt, to njezino negiranje života koje provodi dosljedno kao da se radi o zadatku.
Pred njom je sjedila mlada žena koja je izgubila čovjeka kojeg je bez nelagode nazivala „srodnom dušom“ i koja nije znala kako se pomiriti s gubitkom, a njoj je u glavi metastazirala strašna, neoprostiva misao kako je tu cestu trebao pretrčavati Emil a ne Viktor. Jer, eto, postoje i takvi, mučni i neraskidivi odnosi koje jedino smrt može razriješiti. Ali Emil je prelazio cestu samo na pješačkom prijelazu. On je poštovao propise, živio po pravilima, držao se uvriježenog rasporeda životnih događaja po kojem će na koncu i umrijeti kao što je i red – od puke starosti od koje se prirodnom smrću odlazi u dobi od devedeset godina. Najradije bi Klaudiji rekla da joj je sudbina možda učinila uslugu, da bi to s Viktorom jednom preraslo u dugotrajno međusobno mrcvarenje kakvo ona svakodnevno proživljava, da je ljubav, oko koje se sve vrti, jedna velika zavjera koja nas drži podalje od nas samih, da nas doista samo smrt može rastaviti – baš ovako, kao nju i Viktora, koji su pošteđeni mučnih međusobnih optuživanja za izostanak sreće na koju su računali. To što Klaudija nije dočekala tu vrstu pakla s Viktorom daje joj za pravo da neutješno plače.
Ovaj put počela je plakati već pred vratima ordinacije. „Donijela sam svoje maramice“, prošaptala je kroz suze.
Sigurno je u protekla tri dana više puta pomislila kako je na prošloj seansi psihijatrici potrošila previše maramica. Taj dirljiv osjećaj krivnje probijao se kroz slojeve njezine boli, prkoseći svim zakonima neutješnosti.
S Klaudijom je bilo lako, izuzmemo li sram koji je u njoj izazivala svojom nedužnošću. Dovoljno je bilo pobrinuti se za malo tišine, i ona bi počela govoriti. Na govorenje ju je vjerojatno poticala nelagoda, jer činilo se da bi satima mogla samo šutjeti i plakati. Bilo je jasno da joj uopće nije do riječi, no Klaudija je bila previše obzirna da drugima priredi neugodnu tišinu. Osim toga, roditelji su joj omogućili terapiju, i ne bi sad bilo u redu da bojkotira njihovo ulaganje u njezin oporavak.
Trebalo je samo prebroditi onih nekoliko prvih trenutaka u kojima bi Klaudiju mirno promatrala čekajući da počne govoriti.
– Najgori je osjećaj krivnje.
– Krivnje?
To je već dobro uvježbala. Zadnju riječ ponovila bi upitnom intonacijom i onda bi se monolog nastavio.
– Da, užasne krivnje. Probudim se ujutro i osjećam se krivom što sam živa. Što dišem. Zamiriše mi prva jutarnja kava i osjećam krivnju što bih u njoj mogla uživati. Jučer sam je prolila u sudoper jer nisam mogla podnijeti tu misao. Bojim se upaliti radio. On je svakoga jutra palio mali tranzistor u kupaonici. Kupio ga je da nam jutra budu veselija. Ne mogu ga upaliti. Najradije bih ga svom snagom razbila o kupaonske pločice, ali onda bih osjećala još veću krivnju.
Laura je razmišljala o jutrima u svojoj kupaonici. Jutrima bez radija, bez melodije. I ta je tišina neka vrsta smrti.
Osjetila je blagu vrtoglavicu. Ne zna je li to od Xanaxa ili od preskočenoga doručka. Upozorenja na nuspojave znala je već napamet jer ih je toliko puta ponovila svojim pacijentima: Najčešće opažene nuspojave u bolesnika liječenih zbog anksioznosti su pospanost, buncanje i vrtoglavica. Kao rjeđe nuspojave navode se smetnje vida, glavobolja, depresija, nesanica, tjeskoba, tremor, promjene tjelesne težine, smetnje pamćenja, amnezija, poremećaji koordinacije te različiti simptomi od strane gastrointestinalnog trakta i autonomnog živčanog sustava. Moguće su i distonija, razdražljivost, gubitak apetita, malaksalost, smetnje govora, žutica, mišićna slabost, promjene libida, nepravilnosti menstrualnog ciklusa, inkontinencija, retencija urina i poremećaj jetrenih funkcija.
Sve je to znala, a ipak ga je pila. Ona je sama sebi najopasnija nuspojava. Klaudija je, recimo, odbila Xanax. Rekla je da bi se osjećala krivom da uzima nešto što bi joj moglo umanjiti bol.
– Osjećam krivnju dok jedem, dok se tuširam, vjerojatno čak i dok spavam. Krivnja je osnovni osjećaj. Poslije nje dolazi ljutnja.
– Ljutnja?
– Da. Ljuta sam kad vidim da se život i dalje odvija. Ljuta na ljude koji sjede u kafićima i smiju se. Ljuta na svijet koji nije stao nego se nastavio dalje okretati kao da se ništa nije dogodilo. I na sebe koja u tome sudjelujem.
Zastala je i oborila pogled jer se doista sramila svog sudjelovanja u životu, koliko god pasivno bilo. Iz pozicije njezine odanosti, jedina ispravna verzija života bez Viktora bila bi smrt ili, u popustljivijoj verziji, doživotna izolacija. Sve drugo je na neki način izdaja. I da nema obzira prema roditeljima, prema mlađoj sestri, prema Viktorovim roditeljima i prijateljima – prema svima koji su od nje očekivali da „krene dalje“ – već bi se ona obračunala s ovim neživotom na koji je prisiljena.
– Kad sam bila mala, imala sam akvarij. Četiri ribice. Jedna je uginula dok sam bila u školi. Tata je sklonio uginulu ribicu i odjurio u prvi dućan s ljubimcima da kupi istu takvu prije nego se vratim iz škole. Mama se ljutila zbog toga, ali on nije mogao podnijeti pomisao na moje suze, a pogotovo ne na moje suočavanje sa smrću.
Laura se pokušala nasmiješiti. Njezin otac nikad nije nešto takvo učinio za nju. Vjerojatno bi je dočekao s mrtvom ribicom u malom improviziranom lijesu od kutije šibica i održao joj predavanje kako se mogla bolje brinuti za nju.
Maloprije je zavidjela Klaudiji na smrti voljene osobe, sad joj zavidi na smrti ribice koja je zahvaljujući očevoj zaštitničkoj brizi uskrsnula prije nego je Klaudija saznala da bi je trebala oplakivati. Je li moguće da joj se vlastiti život čini toliko promašenim da je u stanju zavidjeti drugima i na njihovoj nesreći? Odakle sva ta gorčina koju više ne može kontrolirati? Gorčina koju ni Xanax ni sve njezino teorijsko znanje o ljudskoj psihi ne mogu sanirati.
– To mi je mama rekla tek godinama poslije, kad sam već bila na fakultetu. Tada nisam ništa primijetila. Došla sam iz škole, nahranila svoje četiri ribice i previdjela zamjenu u akvariju. Doduše, učinilo mi se da se crvena ribica malo udebljala, ali pripisala sam to njezinoj spretnosti. Uvijek je prva dolazila do hrane. Nisam je se sjetila godinama, a sad mi je i ona okidač za ljutnju.
Zatim je uzela novu maramicu iz svog paketića i podignula pogled prema Lauri. Laura nije zatražila da joj objasni kakve ta davno uginula ribica ima veze s ljutnjom koju sad osjeća. Neće Klaudija dugo izdržati nelagodu tišine. Kad je opet progovorila, ljutnja joj je dala za pravo da čak malo i povisi ton.
– Nitko nas ne pripremi na gubitke. Uče nas gomili nepotrebnih stvari, a nešto tako bitno izostavljaju. Uče nas kako se ophoditi s ljudima, uče nas obzirima i higijenskim navikama, uče nas glavne gradove zemalja u koje vjerojatno nikad nećemo otići. Uče nas zakonu gravitacije, fotosintezi i mjerama zaštite od požara, meridijanima i književnim pravcima, formuli solne kiseline i skoku u dalj, a ne nauče nas onom najtežem. Zamijene nam ribicu u akvariju kao da je to lekcija koju trebamo svladati – da se smrt može prevariti, da se mrtvi mogu nadomjestiti preživjelima.
Laura bi je sad najradije demantirala i ispričala joj kako je u dobi od devetnaest godina izgubila majku i kako se nije znala nositi s tim bez obzira što je, u teoriji, bila pripremljena na njezinu smrt. Majčina bolest potrajala je dovoljno dugo za pripremljenost, ali nema te vježbe ni teorije koja te može pripremiti za takav gubitak. Možda se cijeli život pripremamo samo za vlastitu smrt, možda i život nije ništa drugo nego navikavanje na umiranje s kojim iz dana u dan živimo noseći se s gubicima svake vrste – gubitkom sebe, iznevjerenim očekivanjima, nedostatkom ljubavi i svim mogućim diverzijama koje život može smisliti da bi nas izmorio do te mjere da smrt dočekamo kao olakšanje, kao napokon uspostavljenu ravnotežu između svega što želimo i svih nemogućnosti da to dobijemo.
Na nekoj nasumičnoj stranici
Nakon onog dana puno sam razmišljala o ravnoteži. Pokušala sam o njoj sama zaključivati. Prvo sam došla do zaključka da ravnotežu treba gubiti da bi se mogla uspostavljati. Onda sam se uvjerila da ju je puno lakše izgubiti nego naći. Taj me zaključak stajao mnogih ogrebotina na koljenima i rukama. Morala sam svladati vožnju biciklom jer se to od mene očekivalo. Bila sam sigurna da se život može sasvim dobro odživjeti i bez bicikla, ali bez tatinog odobravanja puno teže.
Iskradala sam se s biciklom i vrtjela pedale prislanjajući se uz vjetrobranski zid u luci, sve dok se nisam ohrabrila dovoljno da vozim bez oslonca. Kad sam uspjela prevaliti prvih dvjestotinjak metara bez padanja, zamolila sam tatu da me ponovno pokuša naučiti voziti. Jer nije njemu toliko bilo stalo da ja naučim voziti, koliko mu je bilo stalo da me on tome naučio.
Pustila sam ga da me pridržava i malo se pravila da se bojim, a onda mu predložila da me pusti. Bila je to predstava koja je završila aplauzom, baš onako kako predstave i inače završavaju. Tata je bio sretan što me naučio voziti bicikl, a ja sam bila sretna što sad u miru mogu listati rječnik, bez jedne velike brige za vratom.
Svako jutro otvarala sam ga na nekoj nasumičnoj stranici. Prva riječ koju bih ugledala kad otvorim oči bila je moj dnevni zadatak za razmišljanje. Nije smjelo biti varanja. Ponekad bih ugledala posve novu, nepoznatu a zvučnu riječ, i dan bi već od jutra zbog nje bio jako zanimljiv. S običnim riječima bilo je teže – trebalo im je dodavati smisao, kombinirati ih s drugima tako da postanu upotrebljive.
Naravno, bilo je riječi s kojima se nije moglo ništa. Baš ništa. Recimo, riječ margarin. To mi je bio jedan od lošijih dana. O margarinu se nema što razmišljati, niti mu se može pripisati neko mistično značenje. Možeš ga samo namazati na kruh i pojesti, ako to voliš. No bilo je i divnih riječi koje bi se mogle rastegnuti na nekoliko dana. Zbog riječi čulo, na primjer, bila sam gotovo u transu. U rječniku je pisalo da je čulo jedno od pet mogućnosti čovjeka i životinje da uspostavi fizički odnos s okolinom, ali ja sam se uhvatila za ono drugo, odnosno za šesto čulo – sposobnost da se unaprijed osjete događaji. To mi je do kraja dana postalo malo, pa sam odmah izmislila i sedmo. Sedmo čulo ću imati samo ja, a to što ću njime predviđati i unaprijed osjećati tek sam trebala smisliti. To mi je bilo pravo otkriće, a svako otkriće je vrijedno zapisivanja.
Postoji i sedmo čulo.
Nisam znala što ću sa svim tim riječima koje su završavale u brodskom dnevniku, ali nisam mogla bez njih. Čekala sam da mi moje sedmo čulo odgovori na to pitanje i ustrajno ih bilježila.
Bila je to moja velika tajna. Nešto što se nije smjelo dijeliti. Ima tih stvari koje ostaju čarolija samo ako ih drugi ne dotaknu. Bilo je jako uzbudljivo imati život koji je meni bio na prvom mjestu a za koji nitko nije znao.
Dobro sam se uklapala u onaj drugi, zajednički život. Išla sam u školu, na zbor, pomagala mami u kući, išla u dućan kad bi me poslali, igrala gumi-gumi s prijateljicama iz ulice. Uspješno sam održavala ravnotežu svog dvostrukog života. Prema rječniku, moj odnos s okolinom bio je uspostavljen.
Na meni se baš ništa nije primjećivalo pa sam počela sumnjati da i drugi, možda, puno toga skrivaju. Recimo, Ela iz moje ulice izgledala je baš tako. Povremeno bi se usred igre zamislila i ne bi čula da joj nešto govorimo. Postala sam uvjerena da svi imaju svijet nevidljiv drugima.
Tako sam jednostavno počela računati na tuđe tajne.
Odjednom se podrazumijevalo da svi nešto skrivaju. Nikome ne može biti sve samo život vidljiv golim okom. Mora biti i nešto ispod, odnosno iza toga. Shvatila sam da će mi sedmo čulo jako dobro poslužiti jer je to čulo koje jednostavno zna i koje na temelju toga što zna može ispričati nevjerojatne priče o zakulisnim životima drugih.
Tad nisam mogla ni naslutiti da će mi sedmo čulo jednom spasiti život. I do toga ćemo doći. Ono me, zapravo, i dovelo k vama. Dođe trenutak kad negdje moramo iskrcati svoj teret, svoju melankoliju, svoj višak riječi, pa i svoju tišinu. Ono što se ne da prevesti ni na jedan jezik. Vi vjerojatno mislite da vam pacijenti na terapiji govore o onome što ih zbilja muči, a možda su samo izabrali podnošljivije. U ljudima je uvijek više od onoga što govore i pokazuju, zbog svega onoga što nije lako priznati ni sebi.